SLAVNOSTI STEPÍ RANÁ 2022 (VIDEO)

V sobotu 14. 5. 2022 se v Rané u Loun konal 9. ročník Slavností stepí. Tuto akci pořádá Agentura ochrany přírody a krajiny ČR společně s obcí Raná pod záštitou hejtmana Ústeckého kraje.

Slavnosti stepí Raná 2022 (foto Antonín Janča)

Součástí bohatého programu těchto slavností byl také ornitologický stánek Přírodovědného spolku Dobříš. Na tomto stanovišti ornitologové představili návštěvníkům zdejší ptačí druhy. Martin, který byl na místě již den předem, postavil sítě pro odchyt ptáků již za rozbřesku. Ostatní ornitologové dorazili o něco později, protože akce pro veřejnost začala až v 10 hod. Ptáci během pozdějšího dopoledne již tolik nelétají a s přibývajícím časem se jich chytá  čím dál tím méně. Přesto se, i vzhledem k příznivému počasí podařilo prezentovat živé ptáky při kroužkování až do konce akce v 16 hod. Součástí akce byla i soutěž pro děti, ve které měly ukázat své znalosti ptačí říše.

Během celé prezentace se podařilo odchytit a okroužkovat 27 jedinců 10 druhů ptáků: kos černý (8 ex.), vrabec polní (6 ex.), pěnice černohlavá (2 ex.), pěnice pokřovní (5 ex.), pěnice vlašská (1 ex.), dlask tlustozobý (1 ex.), bramborníček černohlavý (1 ex.), drozd zpěvný (1 ex.), budníček větší (1 ex.) strnad obecný (1 ex.).

Náš ornitologický stánek se také při letošních Slavnostech pastvin těšil velkému zájmu návštěvníků, dětí i dospělých.

Ve stánku č. 10 na Slavnostech stepí v Rané vám opeřence představili a povídali o nich: Jana, Julie, Martin, Víťa a Tony.

Antonín Janča