Skip to content

ŤUHÝČÍ ÚLOVEK (FOTO VIDEO)

Ťuhýk obecný s úlovkem (foto Martin Strnad)
Ještěrka obecná ulovená a nabodnutá ťuhýkem obecným (foto Martin Strnad)

V průběhu dne jsem měl naplánovanou kontrolu hnízdišť ťuhýků obecných. Při příjezdu na jednu z lokalit jsem v dálce na křoví uviděl samce ťuhýka, který sebou nezvykle škubal. Ihned jsem zastavil auto uprostřed polňačky, vytáhl v rychlosti foťák a stativ a začal natáčet na 120 metrů scénu, kterou se mi nepoštěstilo nikdy vidět za tu spoustu let, co se ťuhýkům věnuji. Samec měl chycenou ještěrku obecnou a samice seděla opodál a pozorovala jeho snažení. 

Ty nezvyklé pohyby byla snaha o napíchnutí ještěrky na kolec trnky. To se po chvíli zorro mstiteli podařilo, a začal jí postupně po malých kousíčkách pojídat. Jak již to v takových chvílích bývá, Murphyho zákony zafungují se svou invencí nadmíru dokonale… 

Najednou jsem zaslechl bublavý motor malé frézky „to je dost, že si nás vyvezl“ a bodrý chlapík si to namířil s jasným cílem zrovna okolo křoví s ťuhýky, kde auto projede tak jednou za týden, a to ještě volá na psa, aby si pospíšil. V tu chvíli by se ve mně krve nedořezal. V hledáčku scéna, kterou jsem 20 let toužil v přírodě zastihnout, a domorodec mi nechá na zachycení celé akce necelé 2 minuty 🙂.

Ťuhýci odlétli do křoví, já jsem si otřel orosené čelo a v tu chvíli mě napadlo, že zkusím dát foťák blíž s cílem natočit detail, co kdyby se ptáci ke kořisti vrátili. Pro jistotu jsem vyměnil baterku s osmi procenty za jinou – nabitou. 

Ťuhýk obecný (foto Martin Strnad)
Ťuhýk obecný (foto Martin Strnad)

Čekal jsem asi 20 minut a samička opravdu konečně přiletěla zpět k nabodlé ještěrce, kterou si vzala do zobáku a spokojeně s ní odletěla. Já jsem se s napětím vrátil k foťáku a co nevidím, černý displej neznačil nic jiného než, že foťák už nefunguje. Moje „zcela“ nabitá baterka vydržela běžet jen 10 minut a já šel v tu chvíli po druhé do mdlob – záběr proto přátelé neuvidíte 🙂.

Mám pro Vás na závěr dvě rady 1) nejezděte/nechoďte kolem člověka, který nadšeně stojí za fotoaparátem a fotí/natáčí video a za 2) nabíjejte si baterky!

Na začátku příspěvku se můžete podívat na video, jak to všechno nakonec dopadlo.

Martin Strnad