Skip to content

Noční vycházka za sovami do okolí Dobříše alias „Soví noc na Dobříši“

Přírodovědný spolek Dobříš uspořádal v pátek 4. 3. 2022Soví noc na Dobříši“ s cílem seznámit obyvatele Dobříše a širokého okolí s těmito zajímavými zástupci ptačí říše a umožnit jim na vlastní oči a uši vidět a slyšet některé jejich zástupce. Celá akce byla spolufinancována formou dotace z rozpočtu města Dobříše. S ohledem na noční život těchto ptáků byl začátek akce naplánovaný na 18:00 hod. a jako místo setkání byla vybraná lokalita na okraji lesa za chatovou osadou v Brodcích.

Soví noc na Dobříši (foto Karel Čulík)

Celá akce byla dlouho dopředu oznámená jak v Dobříšských listech, tak i na internetových stránkách Spolku a na sociálních sítích typu Facebook aj. a nezbývalo než čekat, kolik zájemců oslovíme a jaká bude účast. Na přípravě samotné akce se aktivně podíleli všichni členové spolku. Někteří z nás vyrazili již dostatečně dopředu před naplánovaným srazem na vybraná místa natáhnout ornitologické odchytové sítě. K dispozici pro návštěvníky byly i vycpané atrapy vybraných sov od naší nejmenší sovy kulíška nejmenšího (Glaucidium passerinum) až po krále sov výra velkého (Bubo bubo), ukázky sovích vývržků, sovích per, karty s popisem jednotlivých druhů, soutěž o ceny  pro děti a další materiály, které měly pomoci vzbudit zájem o tyto naše opeřence.

Soví noc na Dobříši (foto Karel Čulík)

Již před 18:00 hod. začali přicházet první zájemci a i když jsme během dopoledního sněžení nepočítali s moc velkou účastí, nakonec jsme byli mile překvapeni, když jsme napočítali celkem 125 lidí různých věkových skupin od malých dětí až po seniory. Nastala otázka jak tak velké množství zájemců zvládnout, ale i ta byla rychle vyřešena – byly vytvořeny tři skupiny a Martin Strnad, jeho manželka Zuzana Strnadová a Petr Mašek začali v prostředí stmívajícího se lesa objasňovat záhady a tajemství sovího života. Přítomní se tak dozvěděli, že v Čechách žije celkem 10 druhů sov, jak a kde hnízdí, čím se živí, že zrak a sluch jsou jejich nejvyvinutější smysly, proč soví let není slyšet, jakou barvu mají snesená vajíčka, co můžeme dělat pro jejich ochranu a jaké druhy se vyskytují v okolí Dobříše. Padaly různé dotazy a bylo vidět, že některé podané informace byly nové a překvapivé. Především pro děti byl připravený kvíz s různými otázkami a zajímavou odměnou.

Soví noc na Dobříši (foto Karel Čulík)
Petr Mašek s kalousem pustovkou (foto Karel Čulík)

Jedna věc je ale slyšet novinky o sovách, ale určitě se všichni těšili na sovy živé. Naštěstí se brzy ozval Vítězslav Palan, že se podařilo úspěšně odchytit celý pár kulíška nejmenšího a brzy poté jsme dostali zprávu i od Josefa Veselého, který chytal na poli mezi Rosovicemi a Obořištěm, že má v síti jednu vzácnost – kalouse pustovku (Asio flammeus). Třetí tým Tonda a Julie Jančovi úspěšní nebyli. Kulíšek k síti přiletěl, ale chytit se nedal.  Sameček z chyceného páru kulíška už měl dokonce ornitologický kroužek! Jak jsme z kroužkovacích dat zjistili, jednalo se stejného jedince kroužkovaného vloni na stejném místě. Všechny sovy byly přivezeny na stanoviště v Brodcích a tak si mohli zájemci ve světle baterek prohlédnout tyto zajímavé ptáky, se kterými se jinak z důvodu jejich nočního a skrytého způsobu života jen těžko v přírodě setkají. Ukázky s ohledem na ochranu těchto sov netrvaly moc dlouho, ptáci byli okroužkováni a následně jsme je odvezli zpátky do oblasti jejich odchytu, abychom je vypustili zpět do přírody v jejich teritoriu.

Závěrem zajímavého večera vzal ještě Martin Strnad zbylou skupinu zájemců do již zcela tmavého lesa na nedaleké místo, kde jsme již několik dní předem monitorovali výskyt naší nejběžnější sovy, puštíka obecného (Strix aluco). Chtěli jsme zjistit, jestli se podaří slyšet houkání samce, který si v této roční době obhajuje obsazené teritorium. A opravdu, k radosti všech přítomných se po přehrání nahrávky jeho hlasu z temnoty lesa ozvalo známé „húúuh…hu, hu hu hu húúuh“ – to byl zážitek určitě k nezapomenutí…

Celá akce byla ukončena okolo 20:00 hod. a my všichni z dobříšského Spolku jsme byli rádi, že se z našeho pohledu určitě povedla. I zpětná vazba od některých účastníků byla povzbudivá a dala nám naději, že ochrana přírody a vzdělávání lidí o životě kolem nás má smysl.

Video ze Soví noci na Dobříši.

Karel Čulík