Skip to content

SOKOLI NA VN SLAPY

ZASTAVENÍ DRUHÉ

Mladí sokoli na hnízdě (foto Vítězslav Palan)
Mladí sokoli na hnízdě (foto Vítězslav Palan)

Jsme velice rádi, že po roce můžeme přinést potěšující informaci o opětovném zahnízdění sokolů ve Středním Povltaví. Letošní rok byl podstatně složitější pro monitoring než ten loňský, neboť Pepík měl vážné zdravotní problémy, a proto se monitorování území nemohl věnovat naplno. Zjistil, že na loňském hnízdišti se pár sokolů pohyboval v brzkém jaru a pak místo opustili. Následně ptáky pozoroval asi o 2 km proti proudu na rozlehlých skalách, kde našel i zbytky ulovených holubů, ale hnízdo v té době nedohledal. Později, co byl schopen po zdravotních problémech vyrazit do terénu, určil přibližné místo možného hnízda. Po upozornění od Lubora Křížka (daruj křídla.cz), který získal informaci o pohybu sokolů od kamaráda Jana Grünwalda, že se ve vytipované oblasti sokoli nacházejí, jsme zahájili dohledávání hnízda. Záhy jsme byli úspěšní a mohli konstatovat, že se na hnízdě nacházejí tři, již plně vzrostlá mláďata, která rodiče krmí.

Vzhledem k tomu, že mláďata byla již téměř vzletná, nepřicházelo v úvahu jejich kroužkování. Za dva dny na to 12. 6. 2023 jsme alespoň natočili dokumentační video, na které se můžete podívat na konci tohoto příspěvku. Bylo to na poslední chvíli, neboť mladí již létali. Video je natočeno z velké vzdálenosti, ale i tak jsme spokojeni. Byl to nezapomenutelný zážitek, zejména pozorování krmení mláďat – hlavně vzdušné předávání potravy mladým, to je ten pravý adrenalin. 

Zdá se tedy, že se sokoli snad natrvalo usazují v této oblasti, a že další úspěšná hnízdění budou následovat. Je dokonce možné, že v dřívějších letech k hnízdění už došlo, neboť jsme několik pozorování dospělých ptáků v hnízdní době zaznamenali.

Vítězslav Palan

VIDEO SOKOLŮ OD MARTINA STRNADA – VN SLAPY

V terénu používáme jako ochranu proti hmyzu, zvláště proti klíšťatům repelent