Skip to content

Chodíte v létě či v zimě přikrmovat vodní ptáky k Papeži na výběžek proti ostrůvku? Pak je tato informace určena právě Vám!

Přikrmování se týká druhů, jako je: labuť velká, kachna divoká, lyska černá, racek chechtavý, husa velká, slípka zelenonohá. Ostatní druhy např. potápky, poláci, volavky, morčáci si při sběru potravy vystačí sami.

Přikrmujeme jen v zimě, při nedostatku potravy. Předkládaná potrava by měla být plnohodnotná. Pečivem raději nekrmíme, protože neobsahuje pro ptáky všechny potřebné živiny. Zejména pro mladé ptáky může nadměrná konzumace pečiva vést k špatnému růstu a vývoji. Sůl v pečivu je navíc pro ptáky jedovatá. Pokud už se rozhodnete pro pečivo, je potřeba, aby neobsahovalo sůl a nebylo čerstvé (způsobuje ptákům nadýmání) ani příliš staré (tvrdé pečivo ptákům nikdy nedáváme, může jim způsobit zranění jícnu). Vhodnější volbou ke krmení je salát, slupky ze zeleniny, vařená kukuřice, hrách či cizrna, vařené brambory, obiloviny. Nikdy nekrmíme plesnivými nebo zkaženými potravinami. Krmení by mělo být kompletně zkonzumováno, aby na místě nezůstávaly zbytky, které způsobují znečištění vody a její obohacování o živiny.

Leták ČSO „Jak krmit vodní ptáky“ je ke stažení